apikal rezeksiyon

Apikal Rezeksiyon Nedir ?

Apikal rezeksiyon, diş kökünde meydana gelen kist veya enfeksiyonun operasyonla diş kökünden kesilerek alınmasıdır. Apikal rezeksiyonla dişler ne kadar kullanılır?, operasyon sonrasında başka bir tedavi gerekecek mi?, soruları, hastaların kafasını meşgul eden sorulardır.

Apikal Rezeksiyon Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş kökünde meydana gelen kist veya enfeksiyon, genellikle kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlarda ortaya çıkar. En sık rastlanan başarısızlık sebepleri; kök ucundan kanal dolgusunun taşması ,kök kanallarının eksik doldurulması , ve kök kanalının bulunamayan yan dallar içermesidir. Antibiyotik tedavisi bu aşamada yeterli gelmez çünkü enfeksiyonu oluşturan sebep ortadan kalkmamıştır. Enfeksiyon, dişe cerrahi yollarla müdahale edilip temizlenmelidir.

Apikal Rezeksiyon Tedavisi Yerine Diş Çekilmeli mi?

Apikal rezeksiyon , dişi çekmek yerine kurtarmak amacıyla uygulanır. Çekim mi apikal rezeksiyon mu ? Kararını vermede önemli kriter , diş kökünün uzunluğudur. Eğer diş kökü normalden kısaysa, enfeksiyon veya kist ile birlikte kökün 1/3 ü de alınacağından, dişi çekmek daha başarılı bir tedavi olabilir. Apikal rezeksiyonda dişlerin 2/3 kısmı sağlam kalmalıdır.

Apikal Rezeksiyon Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi altında, diş etinden açılan kesi ile kök ucu tamamen açığa çıkarılır. Kist veya enfeksiyon gibi hasta ve iltihaplı dokular, kök ucu parçası ile birlikte kesilerek alınır ve kök kanalı temizlenip, tekrar doldurulur. Diş etleri dikilir ve operasyon tamamlanır. Hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak geçen süreden sonra diş eti tamamen normal haline döner. Kemikte oluşturulan boşluk birkaç ay sonra yerini yeni kemikle ile dolduracaktır.

Apikal Rezeksiyon Tedavisi Görmüş Dişler Ne Kadar Kullanılır?

Apikal rezeksiyon sonrası sağlam dişin durumu diş hekimi tarafından kontrol edilir. 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. aylarda röntgen ile bakılır ve kök etrafında yeni kemik oluşumu izlenir. İki yıl içerisinde herhangi bir sıkıntı çıkarmayan dişlerin tedavisi başarılı kabul edilir.

apikal rezeksiyon