prf uygulamasi

PRF Tedavisi Nedir?

Platelet Rich Fibrin (Trombositten zengin fibrinojen) , Diş hekimliğinde son yıllarda sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri. Tamamen otojen (kişinin kendi dokusundan ) bir uygulama olup tedavilerimize yardımcı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.Hastanın kendi kanından elde edilen bu uygulamada, hastanın kendi kanı alınarak bazı işlemlerden geçirilerek, kanın içinde bulunan itileştirici hücreler ayrıştırılarak elde ediliyor. Elde edilen PRF birçok tedavi sırasında kullanılabiliyor. Yara iyileşmesini destekleyen ve yeni doku oluşumunu arttıran PRF yöntemi ile tedavi süreci kısalıyor. Tedavinin başarısını artırıyor.

Hangi Durumlarda Uygulanıyor?

Diş çekimlerinde, implant operasyonlarında , kist operasyonlarında, diş eti tedavilerinde, sinüs yükseltme operasyonlarında, kemik grefti operasyonlarında, kemik oluşturmada kısacası diş hekimliğinde her cerrahi alanında kullanılıyor.

Implant Tedavisinde de Kullanılıyor mu?

Evet. Özellikler diş çekimi ile aynı anda yapılan implant tedavilerinde operasyon sonrası yara iyileşmenenin daha hızlı oluyor ve operasyonun başarısını artırıyor. Operasyon sonrası enfeksiyon olasılığını azaltan bir yöntem.
Ayrıca son yıllarda eksik dişlerin yerini tedavi etmede en çok tercih edilen dental implant tedavileri ile çene kemiği dokusunun onarılması ve desteklenmesi büyük önem kazandı.Kayıp olan kemik dokusunu artırmak amacı ile kemik grefti ve membran kullanımı da yaygınlaştı. Fakat bu materyaller her ne kadar doku ile biyouyumluluğu açısından birçok testten geçmiş olsa da vücut için yabancı madde olarak algılandıklarından bazı hastalarda iyileşmesinde sorun yaşanıyor. PFR ile karıştırılan kemik grefti ve membranın vücut tarafından kabul edilebilirliği artırıyor ve tedavinin başarısı artıyor.

PRF Nasıl Elde Edilir?

PRF yönteminde tedavi sırasında hastadan kan alınıyor. Alınan kan santrifüj işleminden geçiyor ve iyileştirici hücreler ayrıştırılıp güçlü bir membran haline geliyor. Bu sırada devam eden tedavi süresince elde edilen PRF, tek başına ya da kemik greftleri ile karıştırılarak kullanılabiliyor.

Yan etkisi var mı?

Hayır. Tamamen hastanın kendi dokusundan olduğu için %100 doğal ve hiçbir yan etkisi yok. Operasyon bölgesine uygulanan PRF, yaranın iyileşme süresi boyunca, iyileşme hücrelerini ve bu hücreleri aktive eden büyüme faktörlerinin salınımını artırıyor. Böylece yara iyileşme süreci hızlanıyor ve yeni doku oluşumu artıyor.

prf uygulaması