implant destekli kopru

Implant Destekli Köprü


Implant Destekli Köprü Nedir?

Birden fazla diş kayıplarında implant destekli köprü oldukça rahat ve sağlıklı bir uygulamadır.

Birden fazla diş kayıplarının en sağlıklı, koruyucu ve rahat yolu implant uygulamalarıdır.

İmplantlar sayesinde, komşu dişlerin kesimi gerekmez bu sayede sağlam dişler korunmuş olur. Ayrıca çekilen dişin yerindeki çene kemiği korunmuş olur. İmplant yapılmaz ise çoklu diş kayıplarında protez kullanımı gerekir. Protez tedavisi her hasta için konforlu ve güçlü olmaz. Özellikle de hareketli protezler, hem görsel hem kullanım zorluğu açısından zorunlu kalınmadıkça önerilmez. Ancak implant uygulaması estetik ve sağlamlık arayan hastalarda çok başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Çoklu diş eksikliklerinde her diş eksikliğine birer implant yerine gerekli görülen yerlere implant yerleştirilip üzerine köprü uygulamaları da sıklıkla tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Kaç diş eksikliğine kaç adet implantın gerekli olduğu yapılan muayene sonucu hekimin kararına bağlı değişiklik gösterebilir.


Her Dişe Bir İmplant Mı Gerekiyor?

Her zaman değil! Birden fazla boşluk olan dişlerde, implant destekli köprü uygulanır. Geleneksel diş köprülerinde yan dişler kesilip destek sağlanır. Ancak bazı durumlarda üç, dört diş kaybı yan yana olabilir. Bu durumda diş kesilerek yapılacak köprü çok uzun olacağı sebebi ile dayanıksız olacaktır ve yapılacak diş destekli köprü altından çene kemiği erimesi devam edecektir.

Böyle durumlarda eksik diş sayısından daha az sayıda implant yerleştirilip aralara köprü uygulaması ideal bir tedavi seçeceği olacaktır.

Bu sayede daha az implant masrafı ile sağlıklı ve dayanıklı implant destekli köprü tedavisi yapılmış olur.


İmplant Destekli Köprü Yapım Süresi Ne Kadar?

İmplant cerrahi olarak uygulandıktan sonra çene ve dişlerin ölçüsü alınır. Ardından laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu süre bir ile iki hafta kadar sürer. Bu süre zarfında ortalama üç seans provalar için diş hekime gidilir. Ortalama iki hafta içerisinde implant destekli köprü işleminiz yapılmış olur.

İmplant Destekli Köprü Avantajları

  • Köprü uygulanırken sağlıklı dişlere zarar verilmez. İmplantlar aracılığı ile köprü sabitlenir ve yandaki dişler zarar görmez.
  • Bir güzel tarafı da doğal diş gibi sabit olmasıdır. Çene köküne yapılan işlem ile doğal diş rahatlığı sağlanıyor.
  • Hareketli protez kullanımını ortadan kaldırıyor olması da bir diğer avantajıdır.
  • İmplant Üstü Köprü Bakımı

    Yapay bir uygulama olduğu için biraz daha özen isteyen temizlik gerektiriyor. Doğal dişlere nazaran yıpranması, etkilenme oranı, içeriğindeki maddeler temizlikle doğru orantılıdır. Uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız;
    Günde iki kez diş fırçalamayı,köprü altı diş ipi kullanımı ve ağız bakım suyunu ihmal etmeyiniz. Ayrıca besinler konusunda da hassas olmalısınız. Sert, kabuklu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Her ne kadar sağlam bir yapı üzerine yapılmış da olsa, üzerinde bulunan porselen diş zarar görebilir.

    ımplant destekli köprü