inley onley

Inley Onley

Inley ve onley dolgular, kuron gerektirmeyecek kadar kötü durumda olmayan ancak bir dolguyu taşıyacak kadar güçlü de olmayan dişleri takviye eden estetik diş tedavileridir.

İnley ve Onley Arasındaki Fark Nedir?

İnley dolgu dişlerin yüzleri arasına çiğneme yüzeyi üzerine yerleştirilir, onley dolgu ise bir ya da daha fazla yüzeyi kaplar. Onley dolgular bazen kısmi kuron olarak da adlandırılırlar ve dişin ısırma yüzeyinin yarısından fazlası çürümüş ise ya da tedaviye ihtiyacı varsa kullanılırlar.

Inley-Onley Dolgular Neden Yapılır?

İnley veya onleyler altın, kompozit veya seramikten yapılabilir ve dayanıklıdırlar. Fakat dayanma süresi, kullanılan materyale, dişe, çiğneme kuvvetlerine ve hastanın ağız sağlığına ne kadar özen gösterdiğine bağlıdır.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş hekimi inley ya da onley eklenecek dişteki herhangi bir çürük ya da eski dolguyu yok ederek işleme başlar.Bazen dişin yeniden şekillendirilmesi de gerekebilir.Daha sonra dişin ölçüsü alınır ve laboratuara gönderilir.Bu sırada dişi koruma amaçlı geçici bir dolgu konur.İkinci randevuda bu geçici dolgu çıkarılıp kalıcı inley-onley dolgu yapıştırılır. Bazen kalıcı dolgu üzerinde düzeltmeler yapılması gerebilir.

Tedavi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Yapıştırıcının etkisi tam olarak göstermesi 2 saat gibi zamanda olacağı için bu süre zarfında bir şey yiyip içilmemelidir.

Günlük Hayatta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Inley–Onley dolguları olan kişiler rutin diş temizliklerine; diş fırçalama,diş ipi kullanımı ve düzenli doktor kontrolü gibi, dikkat ederlerse hiçbir sorun yaşamazlar.

Inley-Onley Dolguların Avantajları Nelerdir?

  • Kalan sağlam diş dokusunu korudukları için uzun ömürlüdürler. Biyolojik uyumu mükemmeldir.
  • Alerji yapmazlar.
  • Hem yapısal hem de estetik açısından mükemmel olduklarından diğer dolgulardan daha başarılı bir tedavidir. Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma riski minimumdur.
  • ınley onley