dis kristali

Diş Kristali


Diş Pırlantası

Diş pırlantası ön kesici ,yan kesici veya kanin (köpek dişleri) dişlerinin diş yüzeyine (mine tabakasına) yapıştırılan değerli taşlardır.

Diş Pırlantası Dişe Nasıl Uygulanır?

Diş pırlantası dişe yapıştırılmadan önce diş yüzeyinin işlem için hazırlanması gerekir. Bunun için diş yüzeyi öncelikle diş taşları veya lekelerinden arındırılmalıdır. Bir sonraki aşama da diş pırlantası yapıştırılacak diş, bir pamuk yardımı ile tükürük değmeyecek şekilde çevre dokulardan izole edilmelidir.

Diş Pırlantasının Yerleştirilme Aşamaları Nelerdir?

Diş pırlantası dişte aşındırma yapılmadan veya çok az aşındırılarak uygulanabilir. Özel yapıştırıcı ile dişin ön yüzeyine yerleştirilir.

Diş Pırlantası Düşer mi?

Diş pırlantasının düşme riski çok az olup, beklenmeyen bir durumda düştüğünde tekrar diş hekimi tarafından uygulanabilir. Diş pırlantası çıkarılmak istendiğinde ise çıkarma işleminden sonra dişe yapılacak cila uygulaması sayesinde diş pırlantası taktırmadan önceki görünüm kazanılır.

Diş Pırlantasında Hangi Tür Taşlar Kullanır?

Diş pırlantası, pırlanta gibi değerli taş olabileceği gibi onun yerine geçen diş taşı dediğimiz değersiz taşlardan da olabilir.Bu taşlar diş pırlantasına göre daha ucuzdur. Aşındırma yöntemi kullanmadan sadece yapıştırılarak yapıldığından ömürleri yemek yerken uygulanan kuvvete bağlı olarak daha kısa olabilir. Çıkarılmak istediğinde ise cilaya gerek kalmadan kolaylıkla çıkarılabilir.

Diş Pırlantasının Dişe Bir Zararı Var mıdır?

Dişe yapıştırılacak olan pırlantanın da diğer taşlarında dişe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yüzeyi pürüzsüzdür,dudağı rahatsız etmez. Rengi değişmez.

Diş pırlantasının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Özel bir bakıma ihtiyaçları yoktur.Günlük ağız ve diş bakımı uygulaması yeterli olmaktır.

diş kristali