dis eti cekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, diş eti seviyesinin belirli sebepler ile , normalde olması gereke seviyeden ( diş ve diş kökü birleşim yerinden - mine segment sınırı ) daha aşağı inerek , dişin kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır.

Diş Eti Çekilmesi Neden Oluşur?

Diş eti çekilmesi; diş fırçalama yöntemlerinin hatalı uygulanması ve iyi yapılamıyor olması , diş gıcırdıtılması , kalem ısırılması ve benzeri gibi bazı olumsuz alışkanlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca diş etlerinde mevcut olan yapısal bozukluklar sonucu olarak da kendisini gösterir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Anlaşılır?

Diş eti çekilmesi; bazen hastalar tarafından farkedilebilse de genel olarak diş hekimi tarafından yapılan klinik muayene ile anlaşılabilir. Normalde ,dişlerin kökündeki yüzeyler diş eti ile kaplıdır; fakat diş etinin çekilmesi sonucunda normal dişlere göre daha sarımsı renginde olan kök yüzeyleri görünür. Ayrıca; kişide çürük bulunmamasına rağmen sıcak ve soğuk hassasiyeti, asitli gıdalara duyarlılık görülebilir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesinin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Öncelikli olarak; çekilmenin nedeni belirlenmeli ve neden ortadan kaldırılmalıdır. Ardından diş etinin çekilme miktarına göre basit ve koruyucu teknikler ya da diş eti uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Durdurulabilir mi?

Diş eti çekilmesine neden olan durumlar ortadan kaldırılarak bu durumun ilerlemesi durdurulabilir.

Diş Eti Çekilmesi Olan Dişlere Implant ya da Kaplama Yapılabilir mi?

Diş eti çekilmesi var olan kişilerde implant uygulaması ya da kaplama yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.

Sağlıklı bir diş eti için nelere dikkat edilmelidir?

Düzenli ve dikkatli bir ağız hijyeni ile sağlıklı diş etlerine sahip olunabilir. Sigara içilmesi, diyabet hastalığı, çapraşık dişlere sahip olunması gibi faktörler diş eti rahatsızlığının gelişimini kolaylaştırarak, rahatsızlık şiddetini artırır. Bu nedenle dişlerin; günde en az 2 defa, en az 2 dakika süre ile fırçalanması gerekir.Buna ek olarak; kişiler 6 ayda 1 kez diş hekimi kontrollerini muhakkak yaptırıyor olmalıdırlar. Rutin diş temizliklerini aksatmamaları önerilir.Bu sayede; ağız içerisinde oluşabilecek problemler erken evrede yakalanabilirler.

Diş Eti Çekilmesi Rahatsızlığı Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Uygulanacak tedavi tekniğine göre bu süre değişebilir. Genellikle ise bir hafta ile bir ay arasında değişiklik gösterebilmektedir.

diş eti çekilmesi