mini implant

Mini Implant Nedir ?

Çene kemiğinin erimeler sonucu dar olduğu durumlarda, kemik ilave işlemlerine alternatif olarak kullanılan dar çaplı implantlardır. Dental implantlar gibi mini implantlar da biyo uyumlu titanyum alaşımından imal edilmiş vidalardır. Standart implantlara göre tek farkı boyutunun küçük olmasıdır. Mini implantlar, genelde 15 dakikayı aşmayan asgari seviyedeki invazif müdahaleler ile çenenin ön kısmına yerleştirilmektedir.

Bu Implantların Diğer Diş Implantlarından Farkı Nedir ?

Mini diş implantlarının çapları, geleneksel diş implantlarının yaklaşık olarak %50'si kadardır. Dolayısı ile bu implantların yerleştirme prosedürü, konvansiyonel implantlara göre daha minimal invaziftir. İmplantların dar çapı sayesinde, diş etinde kesik açmadan ve dolayısı ile müdahale sonrası daha az acı ile yerleştirilebilmektedir.
Özellikle ileri yaşlarda kemik erimesinin fazla olduğu durumlarda , büyük cerrahi girişime gerek kalmadan minimal cerrahi operasyon olarak tercih edilebilir.

Mini Implantlar Ne Zaman Tercih Edilirler ?

  • Çene kemik çapının standart implant yerleştirilmesine müsade etmediği durumlarda,
  • Standart implant yerleştirilmesi çin gerekli olan kemik grefti operasyonun maliyetinden kaçınıldığı durumlarda,
  • Standart implant yerleştirilmesi çin gerekli olan kemik grefti uygulamalarının cerrahi travmasından kaçınıldığı durumlarda,
  • ileri yaştaki hastalara minimal cerrahi yöntemle implant yerleştirilmesi istenildiğinde,
  • ileri kemik rezorbsiyonu olan hastalarda total protezlerin altında , protezin tutuculuğunu artırmak amacı ile tercih edilebilirler.
  • mini ımplant