kancali protezler

Kancalı Protezler

Parsiyel Diş Protezleri (Kancalı Protez) Nedir?

Kancalı protez, ağızda bulunan diş sayısının ve konumlarının sabit köprü protezi için yeterli olmadığı durumlarda tercih edilen ve gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilen protezlerdir.

Parsiyel Diş Protezleri (Kancalı Protez) Nedir?

Kancalı protez, ağızda bulunan diş sayısının ve konumlarının sabit köprü protezi için yeterli olmadığı durumlarda tercih edilen ve gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilen protezlerdir.

Parsiyel (Kancalı) Diş Protezleri Yapımı Ne Kadar Sürer?

Bu tip protezler için önce ölçü ,prova gibi aşamalar için 4-5 kez gelinmesi gerekir. Bu da ortalama 2 hafta gibi bir zaman dilimine yayılır.

Parsiyel (Kancalı) Diş Protezlerini Kullanmaya Alışabilir miyim?

Kancalı protezlerde metal kısımlar bulunduğundan ilk kullanılmaya başladığında bunlar sizi rahatsız edebilir. Ancak kullandıkta kendi dişinizmiş gibi rahat edilecektir.

Parsiyel (Kancalı )Diş Protezleriyle Rahat Yemek Yenilebilir mi?

Parsiyel (Kancalı) diş protezleriyle, sırma, öğütme, kesme gibi fonksiyonlar rahatlıkla yapılır. Çünkü bu tip protezler hem mevcut dişlerden hem de yumuşak dokudan destek alınarak yapılmışlardır. Tutuculuklarında problem yaşanmaz.

Yemek Yerken Protezim Hareket Eder mi?

Kancalı protezlerde bulunan kancalar hareket etmeyi önledikleri için yemek yerken hareket etmeleri söz konusu değildir.Zamanla kancalar gevşeyerek tutuculuğu azalabilir.Bu gibi durumlarda kancalar sıkılaştırılarak hareket etmesi önlenebilir.

Parsiyel (Kancalı) Diş Protezimi Nasıl Temizlerim?

Kancalı protezler yemekten sonra ağızdan çıkarılır.Ağızdaki mevcut dişlerin temizlenmesinin ardından protez temizlenip yerine takılabilir.Temizlik için diş fırçası,protez fırçası veya temizlik tabletleri kullanılabilir.

Estetik Olarak Memnun Olur muyum?

Parsiyel Protezler kancalı olduğu ve bu kancalar metal renkli olduğu için ağıda görünebilir. Bu tip protezlerde estetiği sağlamak zordur.

Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kancalı protezleri takıp çıkartırken dikkat etmeli, kancalara zarar verilmemelidir. Protez çeneye güzelce oturmalı ,kontrolü yapıldıktan sonra ağız kapatılmalıdır. Aksi takdirde kancaları eğilebilir veya kırılabilir.

Protezin Kırılması veya Dişlerin Düşmesi Durumunda Protezinin Tamiri Mümkün müdür?

Kancalı protezin hem gövde hem diş düşmesi durumda tamiri mümkündür. Kırığın durumuna göre 1- 2 gün gibi bir sürede tamir edilir.Kancaların kırılması durumunda yeniden ölçü alınarak tamiri yapılır.

Şeker Hastaları Bu Protezleri Kullanabilir mi?

Diğer protezlerde olduğu gibi parsiyel protezler de şeker hastalarına rahatlıkla uygulanabilir. Şeker hastalarında ağızda oluşabilecek vuruk ve yaraların iyileşmesi uzun sürebilir.Bu hastalar ağız kuruluğu problemi de yaşayabileceği için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerebilir.

Kemik Erimesi Olan Hastalar Kancalı Protez kullanabilir mi?

Kemik dokusun hacmi kancalı diş protezlerinde çok önemli değildir. Ağızda var olan dişlerden destek aldıkları için bu dişlerin sağlamlığı ve boyutları daha önemlidir.

Alerjik Hastalarda Parsiyel (kancalı) Diş Protezi Kullanımı Mümkün müdür?

Alerji testiyle ,alerjinin hangi metale veya akriliğe olup olmadığı öğrenilmelidir.Çünkü kancalı protezlerde metal ve akrilik malzeme kullanılır. Metal alerjini olanlar farklı bir materyal kullanılabileceği için bu protezleri kullanabilir. Fakat akrilik alerjisi olanlara implant üstü protezler önerilir.

Parsiyel (Kancalı) Diş protezlerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Ağız hijyenine ve protez temizliğine dikkat edildiğinde uzun seneler kullanılabilir. Kemik erimesi veya hastanın zayıflaması durumunda zaman içerisinde protezde bollaşma olabilir.Bazı durumlarda destek alınan sağlam dişlerin kaybı mümkün olabilir. Bu durumlarda da kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilir.

Parsiyel (Kancalı) Protezi Bollaşma ve Oynama Yaparsa , Ne Yapılabilir?

Kemik erimesi veya hastanın zayıflaması durumunda zaman içerisinde protezde bollaşma ve oynama.Kullanılan proteze besleme yapılarak tekrar uyumu sağlanabilir.Çok fazla değişiklik mevcutsa bazen protezi tekrar yapmak gerekebilir. Kancalarda esneme veya kırılma olursa kancalar sıkıştırılabilir veya tamir edilebilir.

Parsiyel (Kancalı) Protezin Kancalarının Estetik Olarak Farklı Renkte Yapılabilir mi?

Parsiyel protez kancaları beyaz veya pembe renkte yapılır.Bu şekilde olanların kırılma riskleri yüksek olduğundan dikkatli kullanılması gerekir.

Parsiyel (Kancalı) Protezlere Kancasız Alternatif Var mıdır?

Hassas bağlantılı (çıtçıtlı protezler) protezler ,kancalı protezlere alternatif olarak yapılabilirler.Bu tip protezlerde protezin dişlerden destek aldığı kısmı protezin içerisindedir ve görünmez.

Parsiyel ( Kancalı ) Protezde Varolan Dişlere İşlem Yapılır mı?

Sadece çeneden ölçü alınarak direkt olarak uygulanabilir, diğer dişlere işlem yapılmaz.

kancalı protezler