empress full porselen kaplama

Empress Kaplama (Full Seramik Kaplama) Nedir ?

Empress kaplama,metal alt yapı yerine cam destekli güçlendirilmiş porselenden yapılan, dayanıklılığı arttırılmış bir kaplama türüdür. Alt yapısında kullanılan 'empress' adı verilen yapının ışık geçirgenliğinin mükemmele yakın seviyede olması ve hiç metal içermemesinden dolayı estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez kaplama çeşididir.

Empress Diş Kaplamaları Neden ve Nasıl Daha Doğal Görünür ?

Doğal dişlerinizden neredeyse hiçbir farkı olmayan empresskaplamalar laboratuvar ortamında; bilgisayar destekli, hassas cihazlar kullanılarak, özel tekniklerle üretilir. Alt yapısında metal bulunmaması ve full seramik içermesi nedeniyle ışığı mükemmel ölçüde geçirir ve daha doğal görünür. Kaplamanın renk kontrolü oldukça kolay sağlanır. Empress kaplamalar,doğal dişlerin tüm karakteristik özelliklerini taşırlar.

Empress Kaplamaların Avantajları Nelerdir ?

 • Işık geçirgenliğinin yüksek seviyede olması sayesinde estetik olarak mükemmele yakın bir sonuç vardır.
 • Renk kontrolünü sağlamak kolaydır. Bu sayede doğal görünüm sağlanır.
 • Empress kaplamalar üzerinde plak birikimi, diğer kaplama çeşitlerine oranla oldukça azdır. Bu sayede dişeti dokularının sağlığı açısından son derece güvenilirdir.
 • Güçlendirilmiş bir malzemeden yapıldığı için, aşınmalara karşı oldukça dirençlidir.

Empress İçin Şu An ki Teknoloji İle Yapılabilen En Estetik Kaplama Diyebilir miyiz ?

Evet. Altyapısında metal kullanılmaması, ışığı maksimuma yakın geçirmesi ve dişe birebir uyumlu olması, kaplama olduğunun neredeyse anlaşılamayacak kadar doğal görünmesi gibi avantajlarından dolayı bunu demek mümkündür.

Empress Hangi Dişlere Uygulanır?

Empress diş kaplamaları öncelikli olarak, diş estetiğinin önem kazandığı ön bölge kesici dişlerde ve fazla kuvvete maruz kalmayan küçük azı dişlerinde, bu bölgelerdeki tek diş eksiklerinde güvenle uygulanabilir.
Büyük azı dişlerinde ve yüksek çiğneme kuvvetine maruz kalabileceği ağzın arka bölgelerinde, uzun köprülerde kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Empress Kaplamalar Hangi Dişlerde Tercih Edilmez ?

Empress kaplamalar her ne kadar dayanıklılığı arttırılmış olsalar da, çiğneme kuvvetlerine fazla maruz kalan arka bölgelerde, uzun köprülerde tercih edilmemektedir. Böyle durumlarda yine altyapısı seramik olan ve iyi estetik sonuçlar alınan zirkonyum kaplamalar daha sıklıkla tercih edilmektedir.

Empress Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilir ?

Empress kaplamalar, sağlıklı ve estetik bir duruş kazandırılmak istenen tüm durumlarda öncelikli kaplamalar arasında yer almaktadır.

 • Gülüş tasarımı öncelikli talebi olan hastalarda
 • Renklenmiş dişler (Tetrasikline, Florozise, devitalizasyona veya yaşa bağlı renklenmelerin olduğunda)
 • Kanal tedavisi görmüş ve sonrasında oluşan renklenmede beyazlatma ile sonuç alamadığımız durumlarda
 • Aralıklı, aşınmış, deforme olmuş dişlerde dişlere yeniden form vermekte
 • Diş boyunun kısa olduğu hastalarda bunu uzatmak amacıyla
 • Şekil bozukluğu bulunan dişlerde yeniden diş formu kazandırmak amacıyla
 • Dizilişi ve pozisyonu hatalı olan dişlerde
 • Çok sayıda restorasyon görmüş dişlerde estetik açıdan düzenleme gerektiği durumlarda

Empress Diş Kaplama Yapım Aşamaları Nelerdir ?

 • Tedavi öncesi fotoğraflarınız diş hekimi tarafından ve dişlerinizden ölçü alınır. Dijital olarak size özel gülüş tasarımınız doktorunuz tarafından yapılır. Hazırlanan bu ölçümlerde beraber size dişlerinizin son halini görebileceğiniz bir Mock Up çalışması yapılır. Dişleriniz henüz kesilmeden size final aşaması gösterilir. Sonuç beğenildiği takdirde dental işlemlere geçilir. Diş uyuşturulur, üzerinden aşındırma işlemi yapılır. Kaplama için uygun şekil verildikten sonra dişin ölçüsü alınır. Laboratuvarda diş hazırlanır. Ağızda prova yapılır. Renk boyut yüzey özellikleri ve şekli değerlendirilir.
 • Gerekli düzenlemeler var ise laboratuvara gönderilir.
 • Düzenlemeler bittiğinde özel yapıştırıcısı ile diş üzerine yapıştırılır.

Empress Kaplamada Seanslar Ne Kadar Zaman Alıyor?

Tek diş için çalışma süresi yaklaşık 30 dakikadır. Daha sonraki seanslar ilk seansa oranla daha kısa sürecektir.

Empress Kaplamalar Yapılırken Dişsiz Kalır mıyım?

Diş kesiminizin gerçekleştirildiği gün içinde geçici dişleriniz yapılarak dişsiz kalmanız önlenir.

Empress Kaplamalar Yapıştırıldıktan Sonra Hemen Yiyebilir miyim?

Hemen yemeğe başlamanızda bir engel yoktur.

Soğuk Sıcak Hassasiyeti Olur mu?

Diş üzerinden aşındırma yapıldığı için ilk günlerde hassasiyet olağandır. Zamanla hissettiğiniz bu hassasiyet azalır ve tamamen kaybolur. Empress'in ısı farkıyla genleşme katsayısı dişin kine yakın olması sebebiyle hassasiyet minimumdur.

Empress Diş Kaplamalarıma Nasıl Bakım Yapmalıyım ?

En iyi diş bakımı düzenli diş fırçalamadır. Kendi dişleriniz fırçaladığınız gibi çok fazla bastırmadan fırçalama yapmak yeterlidir.

Empress Kaplamalarda Diş Eti Çekilmesi Olur mu?

Empress diş kaplamaları biyolojik uyumu mükemmel kendi dişiniz gibi güvenle kullanabileceğiniz kaplamalardır. Alerji riski yoktur. Diş eti kenarında renklenmeye neden olmazlar. Diş eti çekilmesine neden olmazlar

Empressler Dişten Ayrılabilir mi?

Empress kaplamalarda kullanılan yapıştırıcılar zamanla eriyip yok olmazlar. Dolayısıyla dişten ayrılmaları söz konusu değildir.

Empress Dişler, İçerden Çürür mü?

Empress dişlerde diş çürükleri görülmez. Diş ile tam uyumlu oldukları için empress diş kaplamalarının altında bakteri birikimi için elverişli bölge yoktur.

Empress Düşebilir mi? Kırılabilir mi?

Her dişin dişleri kırabilecek şiddette kuvvet aldığında kırılma riski vardır. Empress dişinizin üzerine özel yapıştırıcısı ile sabitlendiği için çıkma düşme söz konusu olmaz. Yerinden oynamayacağı için kırılma da meydana gelemez.

Zamanla Empress kaplamalarda renk,şekil değişikliği olur mu?

Empress diş uygulamalarının en büyük avantajlardan birisi de diş kaplama renginin değişmemesidir. Kullanılan malzeme cam seramiktir. Sigara gibi etkenler ile yüzeyinde seneler içerisinde yüzeyde bir kir tabakası oluşsa bile diş hekimi uygulayacağı diş temizleme seansı ile bunu kolaylıkla eski haline dönebilir. Önerilen düzenli diş fırçalama işlemi uygulandığında diş temizleme işlemine de gerek kalmaz.

Empress Kaplamalar Koku Yapar mı?

Empress kaplamalar asla koku yapmazlar. Ağız kokusunun en büyük nedenlerinin başında diş eti hastalıkları gelmektedir. Diş eti ile biyolojik olarak tam uyumlu malzeme olmaları nedeni ile empress kaplamalar ağız kokusu sorununa yol açmazlar.

Empress Ağız İçinde Alerjiye Neden Olur mu?

Alt yapı olarak metal yerine cam destekli özel bir porselen kullanması nedeniyle ve biyolojik olarak diş etleri, yanak ve diş ile tam uyumlu olmasından dolayı herhangi bir alerjik reaksiyon riski taşımamaktadır.

Eski Kaplamalarımın Kenarında Diş Etimde Gri Renk Oluşuyor, Empress İle Aynı Sorunu Yaşar mıyım?

içerisinde metal malzeme kullanılan kaplamalardaki yansıma nedeni işe diş etlerinde renklenmeler oluşurlar.Tam seramik metalsiz diş kaplaması olan empress kaplamalarda böyle bir durumun oluşması söz konusu değildir.

Mevcut Kaplamalarım Mat Beyaz, Empress İle Doğal Diş Beyazlığı Mümkün mü?

Empress kaplamalar metal içermediği, kendisi ve yapıştırıcıları kendi dişiniz gibi ışığı geçirmesi nedeniyle doğal görünüme sahiptir.

Tek Dişimde Şekil/Yer Bozukluğu Var, Empress İle Kaplanırsa Anlaşılır mı?

Özellikle tek diş kaplamalarında yandaki dişleri taklit etmek gerektiğinde tercih edilmesi gereken en iyi diş kaplama malzemesi empressdir.

Zirkonyum mu? Empress mi ?

Her iki malzemede de estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve tatmin edici sonuçlar verir. İkisinde de alt yapı olarak metal değil, porselen kullanılmaktadır. Ancak Empress kaplamalarda alınacak estetik sonuç, Zirkonyumdan daha yüksektir. Bu nedenle estetik sonucun çok önemli olduğu ön diş bölgesinde bir veya iki dişin kaplanması gerektiğinde de doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş kaplamalar önerilmektedir. Empress diş kaplamalar özellikle bütün dişlerin mevcut olduğu hastalarda köprü ihtiyacı yok ise tercih edilebilir.
Zirkonyum kaplamaların çiğneme kuvvetlerine dayanma direnci empress kronlardan daha yüksek olduğu için dayanıklılık istenilen durumlarda hem estetik hem de sağlıklı bir sonuç almak için zirkonyum kaplamalar da tercih edilebilir. Sizin için en iyi alternatifi diş hekiminiz klinikte tavsiye edecektir.

bodrum diş kaplama   diş kaplama bodrum