kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişe canlılığını veren, dişin damar- sinir paketinin (pulpa-öz ) belirli aletler ile alınarak , ardından kök kanallarının içindeki sinir odasının belirli kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemidir. Kanal tedavisi dişi kurtarmadan önceki son tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

En sıklıkla yapılma sebebi, çürüyen bir dişe erken zamanda müdahale edilmemesi sonucu, çürüğün ilerleyerek dişin pulpa adını verdiğimiz sinir odasına ulaşmasıdır.

 • Travma, kaza sonucu darbe alan dişte oluşan kırılma sonucu, pulpanın görünür hale geldiği durumlarda kanal tedavisi uygulanır.
 • Dişeti çekilmesi ve kemik erimesi gibi sebepler ile çok fazla hassasiyet olan dişlere uygulanabilir.
 • Yapılan vitalite testleri sonucu, canlılığını yitirmiş olduğu kesinleşen dişlere uygulanır.
 • Ortodondik tedavilerde, dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin/dişlerin canlılığını kaybetmesi durumunda,
 • İleri derece diş eti hastalıklarında, İleri derecede aşınmanın meydana gelmesi ile dişlerdeki hassasiyetin giderilmesi için kanal tedavisi yapılır.
 • Dolgu mu, Kanal Tedavisi mi Yaptırmalıyım ?

  Buna tedavi sırasında diş hekimi karar verecektir. Çürük temizlendikten sonra dişin pulpa odası ile çürük tabanı arasında temiz diş dokusu var ise kanal tedavisine gerek kalmaz. Fakat çürük temizlendikten sonra sinir odası minimal bir miktarda açılsa dahi kanal tedavisi yapılmalıdır.
  Bu sebeple dişlerinde çürük olan hastalar diş hekimi ziyaretlerini aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çürüyen dişi, dolgu tedavisi gibi kolay bir şekilde kurtarabilme şansı kaybolur ve kanal tedavisi yapılır. Hatta ileriki safhalarda, kanal tedavisi de yeterli olmayabilir, dişi kaybetmek zorunda kalınabilir.

  Kanal Tedavisi Olunmazsa Ne olur?

  Dişler, yukarıda bahsettiğiz nedenlerden dolayı hasar gördüğünde, dişin kökünden çene kemiği içinde apseye neden olan irin birikir ve bu da başta ağızda koku olmak üzere dişi çevreleyen kemiği yok etmeye götürür. Bu nedenle hasar görmüş dişler için zaman kaybetmeden diş hekimine görünerek gerekli kanal tedavisinin yapılması istenmelidir.

  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Normalde bir diş için ortalama 2-3 seans gerektirebilir. Ancak dişin durumuna göre ve diş sayısının çokluğuna bağlı olarak tek seansta yapılabileceği gibi daha fazla seansa da ihtiyaç duyulabilir. Diş hekimi, muayene esnasında ortalama kaç seansta tamamlanacağı konusunda hastaya gerekli bilgiyi vermektedir. Peki, kanal tedavisi nasıl yapılır?

  Kanal Tedavisi Aşamaları nelerdir?

 • Hangi diş hasar görmüşse dişin kuronunda bir delik açılır,
 • Dişe açılan delikten pulpa (diş özü) çıkartılır ve kök kanalları temizlenerek kök dolgusu için yeteri oranda yer açılır,
 • Kanal tedavisi sırasında , eğer dolgu için birden fazla seansa ihtiyaç duyulursa açılan boşluk geçici dolgu ile kapatılır.
 • Son seansa gelindiğinde, geçici dolgu maddesi kanaldan çıkartılarak kalıcı dolgu ile kapatılır. Bu işlemde “Gutta percha” (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanallara ayrı ayrı sokulur ve daha sonra simanla yapıştırılarak kapatılır. Gerekli görüldüğü durumlarda diş kanalının içerisine metal veya plastik çubuk konulabilir.
 • Bilinmelidir ki kanal tedavisi yapılmış dişlerin kırılganlıkları fazladır. Bu yüzden kanal tedavisi tamamlandıktan sonra , dişin doğal halini alması için ve dişin kuron kısmının sağlamlaştırılması için üzerine kaplama yapılması önerilir. Eğer dişte kırılma var ise kaplama yerleştirilmeden önce dişin onarılması için post uygulaması yapılabilir.
 • Kanal Tedavili Dişin Ömrü Ne Kadardır?

  Kanal tedavisi dişi kurtarmak için yapılan son tedavidir. Kanal tedavisi uygulanarak dolgu yapılan dişlerin ömrü, kişinin ağız ve diş bakımına gösterdiği hassasiyete bağlıdır. Doğru şekilde bakım yapılmış dişler bir ömür de kullanılabilir. Ancak farklı nedenlerden dolayı dolgu maddesi düşebilir veya kırılabilir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden yeniden dolgu yapılması gerekmektedir. Aksi halde açık kalan kanalın enfeksiyon kapması ve diğer dişlere sıçraması durumu söz konusu olabilmektedir.

  Kanal Tedavisi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

 • Dişlerde soğuk-sıcak hassasiyetinin oluşması,
 • Gece saatlerinde herhangi bir uyaran olmaksızın ağrıların olması. Bu ağrılar genelde hastalar tarafından; ‘’şimşek çakar gibi’’ , ‘’elektrik çarpar gibi ‘’ ya da ‘’bıçak saplanır gibi ‘’şeklinde tanımlanabilirler.
 • Yemek esnasında ağrıların oluşması,
 • Sinirlerin ölmesi ile dişlerde oluşan renk değişimi,
 • Apse oluşumu ile yüzde meydana gelen şişlik,
 • Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem mi?

  Kök kanal tedavisi yapılırken hastaya lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez. Bir süre ağız ve yüzde uyuşukluk meydana gelir.

  Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

  Kanal tedavisi sonrası genellikle ilk 1-2 gün yemek çiğneme esnasında ufak ağrılar olur. Bu ağrıların giderilmesi için hasta antienflematuar ilaç kullanabilir.

  Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

  Kanal tedavisi sonrası genellikle ilk 1-2 gün yemek çiğneme esnasında ufak ağrılar olur. Bu ağrıların giderilmesi için hasta antienflematuar ilaç kullanabilir.

  Dişte İltihap Oluşumu Diş Çektirilmesini Gerektirir mi?

  Hayır. Dişte oluşan apsenin alınabildiği günümüzde, iltihap oluşumunda dişin çektirilmesi gerekmez. İltihap çok ileri boyutlara ulaşmadığı ve komşu dişlere ya da anatomik alanlara yayılmadığı takdirde kanal tedavisi ile tedavi edilebilir.

  Kanal Dolgusu ve Dolgu Ayrı İşlemler midir?

  Kök kanalının temizlenip doldurulması işlemi “kanal dolgusu” işlemidir. Dolgu ise dişin ağız içinde görünen kuron kısmında meydana gelen hasarın giderilmesi için kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile onarılması işlemidir.

  kanal tedavisi