ilk muayenede anne babanin onemi

İlk Muayenede Anne Babanın Önemi:

Çocuklarda ilk diş muayenesini Dünya Sağlık Örgütü 6 ay  1 yaş arasında önermektedir.Erken yaşta yapılan muayene erken tanı olarak çok önemlidir. Biz diş hekimlerinin amacı çocuklarınızı diş çürüklerinden korumaktır. Erken muayenedeki temel amacımız çocuğunuzun dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapabileceğinizi anlatmak ve düzenli kontrollerle sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamaktır.

İlk muayenede anne babanın tutum ve davranışı çok önem taşımaktadır. Bu konuda dikkat etmenizi istediğimiz bir takım davranışlar bulunmakta:

  • Çocuklarınızı ilk diş hekimi ziyaretine hikaye kitapları ile hazırlayabilirsiniz; ancak onları kendi deneyimlerinizi aktararak bilinçlendirmenizi önermiyoruz.
  • Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılacağı gibi korkutucu ve tehtit içeren cümleler kurmayın.
  • Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.

Çocukluk çağında diş hekimi koltuğunda yaşanan herhangi kötü deneyim ileriki yaşlarda hastalarda diş hekimine karşı fobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde oluşan bir anksiyetenin ilerleyen yaşlarda ortadan kaldırılabilmesi için psikolojik ve farmakolojik yöntemler kullanılmak zorunda kalınabilir.

İlk Diş Hekimi Ziyaretinde Çocuga Nasıl Yaklaşıyoruz?

İlk diş muayenesinde kullandığımız tüm el aletlerini çocuğunuza anlatıp, ne işe yaradıklarını gösteriyor ve bazı aletleri onların kullanmasına izin veriyoruz. Bu şekilde eğer uyum sağlanmış ise acı vermeyecek kolay işlemleri deniyoruz; eğer çocuk istemiyor ise o zaman ağlatmadan koltuktan kaldırıp başka bir seans gelmesini istiyoruz. Böylece çocukta diş kliniğine ve koltuğuna ilişkin travma yaratmamış oluyoruz. Bu noktada anne babanın ısrarcı olmaması durum yönetimini doktora bırakması çok önemlidir. Çocugun bir birey oldugunu kabul ederek öncelikle çocuğun güvenini kazanmak hekim için en önemli durumdur.

ilk muayenede anne babanın önemi